Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami, a ja jeszcze nie podsumowałem poprzedniego roku… Wszelkie podsumowania na blogach pojawiły się już dawno. Nie zdziwię się, jeśli okaże się, że robię to jako ostatni :D. No, ale co miesiąc takie zestawienie obiecywałem, więc muszę wywiązać się z danego Wam słowa. Postanowiłem więc stworzyć ranking, obejmujących kilka kategorii, stworzony na podstawie recenzji, które pojawiły się na moim blogu. W każdej z nich zamierzam wyróżnić po trzy piwa lub browary.

Po przejrzeniu wszystkich zrecenzowanych na blogu piw postanowiłem skupić się na piwach i wyodrębnić 7 kategorii. Być może mógłbym jeszcze pobawić się statystykami odnośnie browarów i państw, z których opisane trunki pochodzą, ale oznaczałoby to jeszcze większe opóźnienie. Dlatego postanowiłem z tego zrezygnować.

Reklama
  1. kategoria Najki 2016 – NAJlepsze piwo ogółem:
    1. Verhaeghe – Duchesse de Bourgogne – ocena: 4,7
    2. Kormoran – Imperium Prunum – ocena: 4,7
    3. 3 Fontainen – Oude Geuze – ocena: 4,7
  2. kategoria Najki 2016 – NAJlepsze polskie piwo: 
    1. Kormoran – Imperium Prunum – ocena: 4,7
    2. Browar Lotny Trzech Kumpli – Pan IPAni – ocena: 4,6
    3. PINTA – Farmhouse! – ocena: 4,6
  3. kategoria Najki 2016 – NAJlepsze piwo zagraniczne:
    1. Verhaeghe – Duchesse de Bourgogne – ocena: 4,7
    2. 3 Fontainen – Oude Geuze – ocena: 4,7
    3. Birra del Borgo & Dogfish Head – My Antonia – ocena: 4,6
  4. kategoria Najki 2016 – NAJbardziej ekstraktywne piwo:
    1. De Molen & Piwoteka – Łódź i Młyn – ekstrakt: 29,7° Plato
    2. Kormoran – Imperium Prunum – ekstrakt: 26° Plato
    3. Schneider Weisse – Aventinus Eisbock – ekstrakt: 25,5° Plato
  5. kategoria Najki 2016 – NAJmocniejsze piwo:
    1. De Molen & Piwoteka – Łódź i Młyn – alkohol: 13,8%
    2. Schneider Weisse – Aventinus Eisbock – alkohol: 12%, Fortuna – Komes Russian Imperial Stout – alkohol 12%,
    3. Kormoran – Imperium Prunum – alkohol: 11%, Szałpiw – Buba Fest – alkohol: 11%
  6. kategoria Najki 2016 – NAJmniej ekstraktywne piwo:
    1. Kormoran – 1 na 100 – ekstrakt: 6,5° Plato
    2. Browar w Grodzisku – Piwo z Grodziska – ekstrakt: 7,7° Plato
    3. Kraftwerk – Acid Rain – ekstrakt: 9° Plato, AleBrowar – Rooride – ekstrakt: 9° Plato, Browar Stu Mostów & BRLO – ART+ 8 – ekstrakt: 9° Plato, PINTA – Table Brett – ekstrakt: 9° Plato
  7. kategoria Najki 2016 – NAJlżejsze piwo:
    1. Kormoran – 1 na 100 – alkohol: 1%
    2. Browar w Grodzisku – Piwo z Grodziska – alkohol: 3,1%, AleBrowar – Roo Ride – alkohol: 3,1%
    3. Kraftwerk – Acid Rain – alkohol: 3,6%

Napiszę jeszcze kilka słów o ogólnych statystykach spożycia przeze mnie piwa w 2016 r. W dzienniku portalu Browar.biz odnotowałem w ubiegłym roku 209 piw, czyli aż o 49 piw mniej niż rok wcześniej. Tak, moi Drodzy, po rozpoczęciu blogowania liczba wypijanych przeze mnie w tygodniu piw… spadła, co za pewne wielu z Was zdziwi. Wynika to głównie z tego, że tworzeniem nowych tekstów staram się nie śpieszyć i nie pisać na siłę. Większość z wypitych, odnotowanych przeze mnie piw oczywiście pojawiła się na blogu. Pominąłem przede wszystkim te, które wypijałem na różnego rodzaju imprezach, a także w niezobowiązujących urlopowych okolicznościach. 75% wypitych piw było uwarzonych w Polsce, z zagranicy najczęściej sięgałem po produkty z Niemiec, Belgii i Chorwacji. Jeśli chodzi o Polskę to najwięcej z nich było uwarzonych w Wąsoszu, Zarzeczu oraz w Browarze na Jurze.

Myślę, że powyższe zestawienie bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo przekrojowo starałem się dobierać piwa do recenzji. Nie zabrakło pozycji bardzo lekkich, ale także istnych mocarzy. Przeczytać mogliście również o naprawdę wielu stylach, wśród których najliczniejszą reprezentacją mają american IPA oraz american pale ale. Nie mogło się wszak zabraknąć sztandarowych piw kraftowej rewolucji :). No, ale kraft to nie wszystko, dlatego na blogu znalazły się też piwa od dużych graczy rynkowych, w tym czesto pogardzane w piwnej społeczności eurolagery. W 2017 r. postaram się to kontynuować, aby Chmielnik Jakubowy stał się czymś a’la piwną encyklopedią. Głównie dlatego zrezygnowałem z wpisów zawierających opisy po kilka opisów piw. Wiąże się to też z tym, że wolę publikować częściej, ale za to krótsze teksty. Póki co system ten się sprawdza, bo większe przestoje między pisanie jak na razie nie zdarzyły mi się. I mam nadzieję, że się nie zdarzą ;).

Tak więc wyróżnionym serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że takie zestawienie było dla Was ciekawe.

Reklama