Solipiwko - BrucePostanowiłem Wam dziś zaprezentować piwo Bruce z Browaru Solipiwko, który zadebiutował pod koniec 2014 r. wypuszczając na rynek milk stout o nazwie Sweet Nyggus, który zresztą bardzo mi smakował. W portfolio browaru Wojtka Solipiwko jest jeszcze m.in. podwójny milkstout, black IPA (regularne i w wersji imperialnej) oraz żytnie american pale ale.

Bruce jest to piwo w stylu double IPA (zwane inaczej imperial IPA), czyli mocniejszy i bardziej nachmielony kuzyn regularnego India Pale Ale. Jest to styl charakteryzujący się wysokim ekstraktem początkowym oraz znaczną ilością alkoholu. Słodycz pochodząca z cukrów resztkowych bardzo często jest na wysokim poziomie, jednak jest ona wówczas równoważona przez goryczkę na bardzo wysokim poziomie (nierzadko ponad 100 IBU). Zdarza się, że imperialne IPA sprawia wrażenie wręcz słodkiej nalewki chmielowej, przez co czasami ciężko odróżnić od innego, podobnego stylu – american barley wine.

Reklama

Bruce ma całkiem mocarne parametry – informacje zawarte na etykiecie sugerują, że całkiem wysoki ekstrakt oraz znaczna zawartość alkoholu są równoważone intensywnym nachmieleniem. Przy warzeniu tego piwa użyto pięciu amerykańskich odmian chmielu: Cascade, Chinook, Citra, Palisade oraz Simcoe. Biorąc pod uwagę dobraną kompozycję, wszystko wskazuje na to, że piwo będzie miało cytrusowo-żywiczny profil aromatyczno-smakowy.

Co mi się nie podoba, to sugerowana temperatura serwowania tego piwa – producent zaleca 8-10 stopni. Według mnie jest to za niska temperatura dla mocno nachmielonego piwa, które potrafi zacząć otwierać się dopiero przy 14-16 stopniach. Być może Wojtek Solipiwko bał się zbytniej alkoholowości – wg informacji na etykiecie do piwa (najpewniej do fermentacji) został dodany cukier, który jest surowcem w pełni fermentowalnym przez drożdże. Jego dodatek podbija zawartość alkoholu, czyniąc jednocześnie piwo smuklejszym, głebiej odfermentowanym.

Styl: double IPA
Ekstrakt: 20,5%
Alk. obj.: 8,9%
IBU: 117

Data przydatności do spożycia: 01.07.2016 r.

Kolor: Herbaciana, zamglone.
Piana: Średnia, drobno- i średniopęcherzykowa, średniotrwała.
Zapach: Słodki, multiwitamina. Spod nut chmielowym wychodzi wyraźna słodowość.
Smak: Piwo jest słodkie, owocowe, żywiczne, delikatnie kwiatowe, z wyraźną i intensywną goryczką. Piwo jest całkiem gęste, lekko zaklejające.  Goryczka lekko alkoholowa, ale przyjemna, szlachetna, krótka. Piwo jest wyjątkowo degustacyjne, takie do dłuższego sączenia – piłem je dobrą godzinę.
Wysycenie: Niskie w kierunku średniego, idealne.

bruce-solipiwko3

Bruce to rasowa imperialna wersja IPA, zresztą bardzo smaczna. Jest to chyba jedno z lepszych polskich piw, jakie piłem w tym stylu. Browarowi Solipiwko udało się uzyskać bardzo dobry balans między wysoką słodowością oraz intensywnym nachmieleniem. Mimo wysokiego deklarowanego IBU uzyskana goryczka jest przyjemna, krótka i szlachetna. Bardzo dobra interpretacja stylu i udany debiut Browaru Solipiwko na moim blogu :).

Cena: 8,60 zł w internetowym sklepie specjalistycznym
Reklama