imperial-red-ale2Dziś na blogu prezentuję imperialną wersję piwa, które wyszło już jakiś czas temu. Chodzi mi o Red AIPA z Browaru BIRBANT. Imperial Red AIPA, jak sama nazwa wskazuje, powinna być bardziej “doładowaną” wersją tej podstawowej. Spodziewać się więc należy w tym piwie większej treściwości, słodowości, ale także większego nachmielenia (do Imperial Red AIPA użyto następujących amerykańskich odmian chmielu: Zeus, Cascade, Amarillo, Centennial), które powinno równoważyć podwyższoną słodycz pochodzącą ze słodów. Przymiotnik “czerwony” użyty w nazwie sugeruje, że w piwie tym można oczekiwać wyraźnych nut karmelowych, czy też opiekanych. Zobaczymy, czy teoria sprawdzi się w przypadku piwa uwarzonego przez ekipę Birbanta.
Ciekawostką jest “oczojebna” literówka na etykiecie – w nazwie piwa podanej na etykiecie jest “americna” zamiast “american” :).

Styl: imperial red american IPA
Ekstrakt: 19,1%
Alk. obj.: 7,8%
IBU: 104

Reklama

Data przydatności: 04.05.2016 r.

Kolor: Piwo barwy miedzianej.
Piana: Piana niewielka, redukuje się do obrączki i wysp.
Zapach: Karmelowo-chmielowy.
Smak: Piwo przede wszystkim mocno karmelowe, słodowe z wyraźną nutą chmielowa – słodkie owoce tropikalne z z nutką iglastą. Goryczka skontrowana wysoką słodowością, dlatego nie jest za bardzo odczuwana jako wysoka.
Wysycenie: Średnie, jak dla mnie okej.

Niestety, ale w recenzowanym przeze mnie egzemplarzu nuty karmelowe w pełni zdominowały smak piwa. Zapowiadana na etykiecie wyraźna chmielowość troszkę się schowała przykryta słodowością. Być może w świeższym piwie nuty chmielowe były dużo wyraźniejsze – niemniej do końca terminu przydatności do spożycia pozostało jeszcze dużo czasu. Niewątpliwie określenie “red” w nazwie jest w pełni uzasadnione. Czy w piwie goryczka faktycznie jest na poziomie 104 IBU? Gdybym dostał to piwo w ślepym teście to pewnie stawiałbym, że piwo to ma mniej więcej 80 IBU. Niemniej nie jest tajemnicą, że w piwach o wysokim ekstrakcie początkowym (>18) goryczka odczuwana jest jako niższa niż w przypadku piw lekkich. Chmielowość w postaci zarówno aromatu, jak i goryczki, jest wyraźnie wyczuwalna, więc nie mam powodu, aby uważać, że w piwie tym nie ma deklarowanych 104 IBU. Podsumowując – niezłe piwo, choć piłem już zdecydowanie lepsze imperialne AIPA.

Ocena: 3,9/5
Cena: 8,35 zł za 0,5 l w internetowym sklepie specjalistycznym.

Reklama