Hetman Tarnowski (piwo jasne pełne)

Tzw. dary losu dzielą się na dwie zasadnicze grupy – spodziewane i niespodziewane. Do tej drugiej zaliczyć można spokojnie zaliczyć przesyłkę, którą jakiś czas temu dostałem od sieci sklepów specjalistycznych z alkoholem Al.Capone. W paczce znalazły się: skarpetki, szkło oraz piwo Hetman Tarnowski (piwo jasne pełne), które jest sprzedawane pod marką własną wspomnianej sieci handlowej.

Hetman Tarnowski (piwo jasne pełne) to jasny lager, o którym za wiele niestety nie wiemy. Z etykiety można dowiedzieć się jedynie tego, że w zasypie mamy wyłącznie słód jęczmienny pochodzący z Unii Europejskiej, poza tym w składzie standardowo znalazły się: chmiel oraz drożdże. I w sumie to tyle. Nie wiemy też, w jakim browarze to piwo wyprodukowano.

Reklama

Nazwa tego piwa z całą pewnością nawiązuje do postaci Jana Amora Tarnowskiego – urodzonego II połowie XV wieku w Tarnowie hetmana wielkiego koronnego, pamiętnikarza, teoretyka wojskowości, mówcy, kasztelana krakowskiego, wojewody krakowskiego, wojewody ruskiego, kasztelana wojnickiego, starosty sandomierskiego, lubaczowskiego, stryjskiego, chmielnickiego. Na etykiecie z kolei mamy rycinę przedstawiającą jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta, jakim jest ratusz zlokalizowany pośrodku Rynku. Dlaczego akurat Tarnów? To właśnie w tym mieście swoją siedzibę ma firma Al.Capone.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Hetman Tarnowski:

woda, słód jęczmienny (UE), chmiel, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Hetman Tarnowski:

Styl: jasny lager
Ekstrakt:
b/d
Alk. obj.:
 5%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 21.10.2022

Wygląd: Złociste, klarowne.
Piana: Umiarkowanie obfita, głośno syczy już od momentu nalewania.
Aromat: Lagerowy, słodowy, chmielowy, kwiatowy.
Smak: Sporo cukrowej słodyczy, slodowość dominuje. W tle pojawia się trochę posmaku mysiego, kojarzącego się też z klejem w sztyfcie. Goryczka niska.
Wysycenie: Dość wysokie.

Hetman Tarnowski (piwo jasne pełne)
Hetman Tarnowski (piwo jasne pełne)

Ot, Hetman Tarnowski to poprawny lager typu jasne pełne. Faktycznie, słodowość tu dominuje, ale jak dla mnie mogłaby ona być szlachetniejsza, mniej cukrowo słodka. Ewentualnie mogłaby zostać skontrowana nieco wyższą goryczką. Pojawia się też nieco mniej przyjemnego aromatu, który kilka znanych mi osób określa jako „myszowaty”. Ogólnie rzecz ujmując, piłem lepsze lagery ;).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z siecią sklepów Al.Capone

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
70 %
Aromat:
80 %
Smak:
64 %
Poprzedni artykułKawa w Piwie #16
Następny artykułRaduga wypuszcza herbaciane piwo bezalkoholowe
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
al-capone-hetman-tarnowski-piwo-jasne-pelneOt, Hetman Tarnowski to poprawny lager typu jasne pełne. Faktycznie, słodowość tu dominuje, ale jak dla mnie mogłaby ona być szlachetniejsza, mniej cukrowo słodka. Ewentualnie mogłaby zostać skontrowana nieco wyższą goryczką. Pojawia się też nieco mniej przyjemnego aromatu, który kilka znanych mi osób określa jako "myszowaty". Ogólnie rzecz ujmując, piłem lepsze lagery ;).