hops-1678579_960_720Parę dni temu na łamach Portalu Spożywczego ukazał się krótki, ale dość interesujący, artykuł traktujący o zmianach na polskim rynku chmielu. Polskie odmiany zaczynają na nowo cieszyć się coraz większym zainteresowaniem – i to nie tylko nowofalowe, selekcjonowane na kanwie piwnej rewolucji, która do Europy przywędrowała zza oceanu. Również klasyczne polskie gatunki, jak np. Lubelski, Marynka czy Sybilla zaczynają pomału wypierać niemieckie odmiany (Perle, Magnum), które przez lata ze względu na korzystne ceny oraz stosunkowo wysoką zawartość alfakwasów były bardzo chętnie wykorzystywane przez polskich producentów.

Polscy rzemieślnicy udowodnili już nieraz, że odpowiednio użyte polskie chmiele mają spory potencjał. Aby to zauważyć, można sięgnąć choćby po serię Dziedzictwo z Browaru PERUN, dzięki której na własnej skórze można było się przekonać o walorach zastosowanych chmieli pochodzących z Polski. Również Kormoran tworząc serię PL ON docenił wkład polskich chmielarzy, ukazując, że Marynka, czy Sybilla, mogą w piwie naprawdę zrobić robotę. Poza uprawą klasycznych, znanych już odmian, prowadzi się też starania nad przywróceniem cennych, ale zapomnianych i nieobecnych już na rynku chmieli – rzemieślnicy bardzo chętnie sięgają po historyczne odmiany, takie jak: Izabella, Oktawia, Nowotomyski oraz Iunga. Niestety ich dostępność póki co jest bardzo niewielka i tylko szczęśliwcy mogą na nich uwarzyć piwo w większych ilościach.

Reklama

Niemniej zmiany na rynku jak najbardziej cieszą. Mam nadzieję, że polscy chmielarze nie prześpią tego, co obecnie się dzieje na świecie. Liczę, że za parę lat będziemy mogli się cieszyć odmianami aromatycznymi, które z powodzeniem będą mogły konkurować aromatem z najsłynniejszymi chmielami amerykańskimi. A patrząc na to jak szybko rośnie liczba nowych browarów oraz jak często wypuszczane są piwne nowości, polski rynek jeszcze nie raz nas czymś zaskoczy, ponieważ rynek wciąż jest bardzo chłonny i chętny do eksperymentów :).

Więcej na Portalu Spożywczym:
http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/coraz-wiecej-polskich-odmian-chmielu,135496.html

Reklama