Pastry stout nie należy do moich ulubionych stylów. Jak dla mnie zazwyczaj są to piwa przeładowane dodatkami, za słodkie. A to jest dość dziwne, ponieważ jestem łasuchem, dla którego nie ma zbyt słodkich ciast, czy słodyczy. Z pastry stoutami najwyraźniej tak to nie działa, chociaż i tak wolę je od pastry sourów ;). Niemniej raz na jakiś czas sięgam po tego rodzaju piwa, żeby mieć „rękę na pulsie wydarzeń”. Dziś zajmę się orzechowym pastry stoutem z Browaru Profesja, czyli piwem Cukiernik (orzech laskowy).
Pastry stouty to piwa, które z założenia mają swoim smakiem mają przypominać ciasta, czy też innego rodzaju desery. Niemalże obowiązkowym ich składnikiem jest laktoza. Często używa się kakao, tonkę, wanilię. W przypadku Cukiernika jest jednak inaczej – mamy tu oczywiście laktozę, a także syrop klonowy i naturalny aromat orzecha laskowego. Same orzechy (czy to laskowe, włoskie, czy ziemne) nie są generalnie zbyt wdzięcznym dodatkiem do piwa. Ciężko z nich wyciągnąć coś, co potem będzie wyczuwalne w smaku, dlatego też zazwyczaj trzeba się wspomóc aromatem – to akurat mnie nie dziwi. Podobny problem jest z syropem klonowym, który jest jest dodany przed fermentacją, jest praktycznie niewyczuwalny w gotowym piwie.
W składzie Cukiernika (orzech laskowy) znalazły się następujące surowce: woda, słód jęczmienny, laktoza, płatki owsiane, syrop klonowy, chmiele, naturalny aromat orzecha laskowego, drożdże (London Fog). Browar Profesja nie podaje szczegółów na temat użytych słodów oraz odmian chmielu.
O Browarze:
Browar Profesja powstał w 2012 r. w formie stacjonarnej we Wrocławiu. Znany jest z nazywania swoich piw nazwami profesji i umieszczania na etykietach postaci krasnoludów danego zawodu. W swoim portfolio ma wiele interesujących piw, w tym braggota, czy imperialne stouty. W połowie listopada 2021 r., browar ten został przejęty przez spółkę Mazurska Manufaktura. Według deklaracji nowego właściciela Browar Profesja ma nie stracić swojego unikalnego charakteru.
Piwo pasteryzowane, niefiltrowane
Data przydatności do spożycia: 24.11.2022
Barwa: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Niska, rachityczna, szybko znika całkowicie.
Aromat: Wyraźnie orzechowy, słodki.
Smak: Jest słodko – dominuje orzech, który sprawia wrażenie trochę sztucznego. Tło jest gładkie, aksamitne, czekoladowy. Zostawia długi – jakby nutellowy, ewentualnie nugatowy posmak. Goryczki brak.
Wysycenie: Niskie.
Jak dla mnie przesadzono tu z aromatem orzechowym. Orzech laskowy całkowicie zdominował smak piwa Cukiernik (orzech laskowy). Może on się kojarzyć trochę kremem orzechowym typu nutella, jednak z czasem trunek ten robi się trochę męczący. Samo piwo jednak zaskakuje treściwością, gładką i aksamitną teksturą. Optymalną objętością dla niego byłaby chyba butelka lub puszka o pojemności 0,33 litra. Minusem tego piwa jest też na pewno słaba piana, która nie chciała się tworzyć nawet przy energicznym nalewaniu.
Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Profesja