Ci, którzy obserwują polską politykę pewnie pamiętają zabawną wpadkę byłej premier Ewy Kopacz z końca stycznia, która w telewizji wspomniała o swojej teorii, że „w strasznie dawnych czasach” ludzie rzucali kamieniami w dinozaury. Zastanawiałem się trochę, skąd taki pomysł, ale już wiem – zapewne widziała etykietę piwa Golem vs Dinosaur z Browaru Golem ;).
Premiera tego piwa odbyła się bowiem niedługo przed feralnym wywiadem Kopacz. Na jego etykiecie mamy rysunek przedstawiający… walkę wręcz człekokształtnego golema z dwunożnym dinozaurem. Co prawda nie ma tu kamieni ani człowieka, no ale obrazek ten mógł być inspiracją ;). No, dobra może nieco świruję, ale serio ten zbieg okoliczności mnie rozbawił :P.
Golem vs Dinosaur to DDH double IPA i jest to pierwsze z dwóch piw, które obecnie składają się na serię pt. „Golem vs…”. Drugim natomiast jest DDH black IPA Golem vs King Kong.
A tak o swoim produkcie pisze na etykiecie Browar Golem:
Na Facebooku producent wymienił trzy z czterech użytych odmian chmielu, a były to: Citra, Mosaic i Columbus. Parametry – 18,5° Plato i 7,2% alkoholu – sugerują niskie odfermentowanie, więc spodziewam się sporej słodyczy.
Styl: DDH double IPA
Ekstrakt: 18,5° Plato
Alk. obj.: 7,2%
IBU: b/d
Data przydatności: 21.08.2019 r.
Kolor: Złote, pomarańczowe. Wyraźnie zamglone.
Piana: Niska, ale drobna. Zostawia śladowy lejsing.
Zapach: Chmielowy – sporo cytrusów, owoców tropikalnych i niestety nieco cebulki.
Smak: Golem vs Dinosaur to piwo słodkie, zdominowane jednak przez chmielowość – głównie owoce tropikalne i słodkie cytrusy. Jest też efekt „soczystości”. Pojawia się delikatna cebulka, wyczuwana już przeze mnie w aromacie. Goryczka zaznaczona, dość intensywna, ale przyjemna. Finisz lekko piekący od chmielin. Alkohol bardzo dobrze ukryty.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanej.
Dobre piwo. Przeszkadzała mi nieco pochodzące z chmielu lekkie nuty cebulowe, ale nie na tyle, żeby zepsuć mi przyjemność z degustacji. Chmielu – zgodnie z informacjami z etykiety – musiało pójść faktycznie sporo, o czym świadczy piekący od chmielin finisz. Alkohol, którego przecież w piwie jest całkiem sporo, został świetnie ukryty. Podsumowując, jest to przyjemne – choć nie wyrywające z butów jak np. propozycje AleBrowaru – double IPA.
Cena: 9,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa