42 kategorie, a w praktycznie każdej z nich przynajmniej po kilka podkategorii – taki wybór będą miały browary rzemieślnicze, które wezmą udział w tegorocznym Konkursie Piw Rzemieślniczym, który odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2017 r., podczas Poznańskich Targów Piwnych. W tym roku po raz pierwszy w konkursowe szranki staną również cydrownicy oraz miodosytnicy.
Do konkursu może zostać zgłoszone piwo (miód, cydr) rzemieślnicze – tj. takie, którego roczna produkcja nie przekracza 5000 hektolitrów rocznie, a jego autor znany jest z imienia i nazwiska. Butelki (po cztery sztuki, półlitrowe lub większe) należy wysłać na wskazany w regulaminie adres w dniach od 28 października do 10 listopada br. Wpisowe wynosi 200 zl netto za każde zgłoszone piwo. Znaczącą zmianą w stosunku do ubiegłorocznej edycji będzie to, że dany browar będzie mógł zgłosić po jednym piwie w każdej podkategorii, a nie tylko po jednym w obrębie całej kategorii. Teoretycznie więc może wystąpić taka sytuacja, że podium danego gatunku zostanie zdominowany przez jednego producenta. Równie dobrze sędziowie mogą podjąć decyzję, że najlepsze trunki nie zasługują na trzy medale – i może zostać przyznany np. tylko brązowy.
Spośród wszystkich zgłoszonych piw jury konkursowe w głosowaniu wybierze najlepsze, które otrzyma tytuł Kraft Roku 2017.
Poniżej przeklejam pełną listę kategoriami, ich opisami oraz podkategoriami, opublikowaną na oficjalnej stronie konkursu. Więcej informacji uzyskać też można z filmu Tomka Kopyry, który jest szefem jury KPR 2017.
LISTA KATEGORII:
1. Brytyjskie Ale (9-15º Plato)
W tej kategorii zgromadziliśmy wszystkie brytyjskie jasne i bursztynowe ale. Irlandczykom, by się to nie spodobało, ale trafiło tu również Irish Red Ale. Z tej kategorii wyłączone są mocne brytyjskie ale oraz English IPA.
A. Bitter
B. Mild
C. English Pale Ale
D. ESB
E. Brown Ale
F. Scottish Ale
G. Irish Red Ale
2. Mocne Ale (15-30º Plato)
Ta kategoria grupuje mocne ale, za wyjątkiem tych z belgijskim rodowodem oraz czarnych imperialnych stoutów i porterów. Również w tej kategorii mogą być wystawiane wersje barrel aged piw z tych stylów.
A. Old Ale
B. English Barley Wine
C. American Barley Wine
D. Wee Heavy
E. Wheat Wine
F. Rye Wine
3. Dry Stout (9-15º Plato)
Tradycyjny irlandzki, wytrawny, mocno palony stout i jego mocniejsza, bardziej zdecydowana amerykańska wersja, obficie chmielona amerykańskimi chmielami.
A. Dry Stout
B. American Stout
4. Sweet Stout (10-18º Plato)
Słodsze i pełniejsze wersje stoutu zarówno z płatkami owsianymi, jak i laktozą. W tej kategorii należy też wystawić piwa w stylu Brown Porter.
A. Milk Stout
B. Oatmeal Stout
C. Milk Stout z dodatkami
D. Brown Porter
5. Stout/Porter z dodatkami (10-20º Plato)
Portery i stouty górnej fermentacji z dodatkiem kawy, ale też z różnymi innymi dodatkami (chili, zioła, śliwki, itp.) powinny trafić do tej kategorii. Wyjątkiem są piwa milk stout, które powinny być wystawione w kategorii Sweet Stout oraz portery i stouty o ekstrakcie powyżej 20º Plato, które powinny być zgłoszone odpowiednio w Imperialnych Stoutach/Porterach lub w Porterach Bałtyckich.
A. CoffeeStout/Porter
B. Stout/Porter z innymi dodatkami
6. Dymiony Stout/Porter
Dymione wersje stoutów i porterów górnej fermentacji będą oceniane w tej kategorii, podzielonej na lżejsze i mocniejsze podkategorie. Dymione portery bałtyckie powinny być wystawione w kategorii Porter Bałtycki, a dymione RISy w kategorii Imperialny Stout/Porter.
A. Lekki Dymiony Stout/Porter (10-14º Plato)
B. Mocny Dymiony Stout/Porter (15-20º Plato)
7. Mocny Stout/Porter (15-20º Plato)
Mocne, ale nie najmocniejsze wersje stoutów i porterów górnej fermentacji.
A. Robust Porter
B. Foreign Extra Stout
C. Tropical Stout
8. Imperialny Stout/Porter (>18º Plato)
Najmocniejsze, najbardziej spektakularne imperialne wersje stoutu i górnofermentacyjnego porteru, za wyjątkiem imperialnych wersji porteru bałtyckiego oraz wersji leżakowanych w drewnie.
A. Russian Imperial Stout
B. Imperialny Porter
C. Imperialny Stout/Porter z dodatkami
D. Dymiony Imperialny Stout/Porter
9. Imperialny Stout/Porter leżakowany w drewnie (>18º Plato)
Imperialne stouty i portery leżakowane z drewnem lub w beczkach (wood & barrel aged). Portery bałtyckie leżakowane w drewnie powinny być wystawione w kategorii Porter Bałtycki.
A. Imperialny Stout/Porter leżakowany z drewnem (chipsy, wióry)
B. Imperialny Stout/Porter leżakowany w beczkach
10. Porter Bałtycki (>18º Plato)
Piwowarski skarb Polski. Zarówno w wersji klasycznej, jak i we wszelkich możliwych modyfikacjach, które ubogacają ten styl, a więc w wersji mocniejszej, imperialnej, dymionej, leżakowanej w beczce, a także z dodatkami.
A. Porter Bałtycki
B. Porter Bałtycki Dymiony
C. Porter Bałtycki Barrel Aged
D. Imperialny Porter Bałtycki (>22º Plato)
E. Porter Bałtycki z dodatkami
11. American Pale Ale (10-15º Plato)
Jasne, sesyjne piwo, bardziej słodowe (American Pale Ale) lub wytrawne i solidnie nachmielone nowofalowymi chmielami (Session IPA), lub łagodniejsze Summer/Blond Ale. Tym co je łączy jest ekstremalna pijalność.
A. American Pale Ale
B. Session IPA
C. Summer/Blonde Ale
12. American Wheat (10-14º Plato)
Orzeźwiające piwo pszeniczne chmielone nowofalowymi odmianami chmielu.
A. American Wheat
13. American Amber & Brown Ale (10-20º Plato)
Bursztynowe i brązowe ale chmielone nowofalowymi odmianami,ale przede wszystkim z wyraźnym akcentem słodów karmelowych.
A. American Amber Ale (10-15º Plato)
B. American Brown Ale (10-15º Plato)
C. Red IPA (15-18º Plato)
D. Brown IPA (15-18º Plato)
E. Imperial Amber Ale (>18º Plato)
F. Imperial Brown Ale (>18º Plato)
14. West Coast IPA (14-18º Plato)
IPA z zachodniego wybrzeża, jasne, wytrawne, ekstremalnie nachmielone zarówno na aromat jak i na goryczkę. Ikona piwnej rewolucji. W tej kategorii należy też zgłaszać piwa na chmielach nowozelandzkich czy australijskich, pamiętając, aby prezentowały one charakter West Coast IPA.
A. West Coast IPA
15. East Coast IPA (14-18º Plato)
Amerykańska interpretacja IPA ze wschodniego wybrzeża, ze słodowością i nutami karmelowymi znanymi z angielskiego pierwowzoru, ale połączona z nowofalowymi chmielami.
A. East Coast IPA
16. New England IPA (13-18º Plato)
Nowość, która przebojem wdarła się na polski rynek piwny. Mętne, soczyste, ekstremalnie owocowe, zwane też Vermont IPA.
A. New England IPA
17. White IPA (14-18º Plato)
Mariaż piwa pszenicznego oraz IPA, czasem z belgijskimi drożdżami lub dodatkiem kolendry i skórki pomarańczy, innym razem jak mocniejsza wersja American Wheat.
A. White IPA
18. Black IPA (14-22º Plato)
Znane również jako Cascadian Dark Ale. Kwestia nazewnictwa tej kategorii jeszcze przez pewien czas pewnie będzie budzić spory, ale ważne jest, że każdy wie, że chodzi o ciemne, a nawet czarne, mocno nachmielone ale.
A. Black IPA/Cascadian Dark Ale
B. Imperial Black IPA
19. Imperial IPA (>18º Plato)
Najmocniejsze IPA, z intensywną chmielową goryczką i obłędnym aromatem chmielu. Znane też jako Double IPA.
A. Imperial IPA
20. Inne IPA (14-22º Plato)
Inne, gdzie indziej nie sklasyfikowanie odmiany IPA, czyli klasyczne angielskie IPA, IPA na belgijskich drożdżach, o ile nie pasuje do White IPA oraz żytnie IPA. Uwaga: nie wyróżniamy stylu NZ IPA, w zależności od charakteru piwa, powinno być ono zgłoszone w kategorii West Coast IPA lub East Coast IPA. Polskie IPA należy zgłaszać w kategorii Polskie Ale.
A. English IPA
B. Belgian IPA
C. Rye IPA
21. Polskie Ale (10-22º Plato)
Polska jest piątym na świecie producentem chmielu pod względem wielkości produkcji. W ostatnich latach obok ilości, również jakość polskiego chmielu jest co raz bardziej atrakcyjna dla piwowarów. Dlatego postanowiliśmy wydzielić kategorię polskich ale, które powstają wyłącznie na polskim chmielu, przy czym dopuszczalne są odmiany zagraniczne, o ile pochodzą z polskich upraw.
A. Polskie Pale Ale (10-15º Plato)
B. Polskie IPA (14-18º Plato)
C. Polskie Imperialne IPA (18-22º Plato)
22. Grodziskie
Jedyny historyczny styl piwa wywodzący się z Polski, a konkretnie z Grodziska Wielkopolskiego. Dziś warzony na całym świecie. W kategorii tej stawiamy na klasyczne grodziskie, jak i na wariację na jego temat.
A. Piwo Grodziskie (7-9º Plato)
B. Wariacja na temat Grodzisza
23. Bawarskie Pszeniczne i Żytnie (10-20º Plato)
Wszystkie piwa pszeniczne i żytnie na charakterystycznych bawarskich szczepach drożdży wnoszących do piwa nuty bananów i goździków. Łącznie z mocniejszym wariantem, czyli weizenbockiem.
A. Hefeweizen (10-15º Plato)
B. Dunkelweizen (10-15º Plato)
C. Weizenbock (16-20º Plato)
D. Roggenbier
24. Witbier
Belgisjkie piwo pszeniczne, z kolendrą i skórką gorzkiej pomarańczy. Także w wersji z nowofalowymi chmielami lub z wyższym ekstraktem początkowym.
A. Witbier (10-15º Plato)
B. American Witbier (10-16º Plato)
C. Grand Cru (15-18º Plato)
25. Belgijskie Ale (10-24º Plato)
W tej kategorii oceniane będą belgijskie ale (za wyjątkiem saison), zarówno lekkie jak i mocne głównie z rodowodem klasztornym, choć i te inspirowane diabelskim charakterem piwa Duvel.
A. Belgian Pale Ale (10-14º Plato)
B. Belgian Blond Ale (14-18º Plato)
C. Dubbel (16-18º Plato)
D. Tripel (18-20º Plato)
E. Quadrupel (20-24º Plato)
F. Belgian Golden Strong Ale (18-22º Plato)
26. Saison (10-20º Plato)
Za Oceanym znany też jako Farmhouse Ale, piwo mające orzeźwiać walońskich chłopów, które nowe życie zyskało za sprawą piwnej rewolucji.
A. Belgian Saison
B. American Sasion
27. Pils (10-14º Plato)
W tej kategorii liczy się czysty lagerowy profil i solidne nachmielenie. Nowofalowe chmiele są dopuszczalne pod warunkiem, że piwo nie będzie smakowało jak IPA.
A. Czeski
B. Niemiecki
C. Amerykański
D. Polski
28. Jasny i Bursztynowy Lager (10-16º Plato)
W kategorii jasnych lagerów powinny znaleźć się piwa skromniej niż pilsy chmielone, z balansem przesuniętym w stronę słodu. W tej kategorii zgłaszać należy też piwo w stylu wywodzącym się z Kolonii, czyli Koelsch, które co prawda nie jest lagerem, ale do jasnych lagerów mu najbliżej.
A. Helles
B. Dortmunder
C. Koelsch
29. Bursztynowy Lager (10-16º Plato)
W kategorii bursztynowych lagerów powinny znaleźć się piwa, w których słód odgrywa pierwszoplanową rolę. W tej kategorii zgłaszać należy też piwo w stylu wywodzącym się z Dusseldorfu, czyli Alt.
A. Marcowe
B. Vienna Lager
C. Polotmave
D. Alt
30. Ciemny Lager (10-15º Plato)
Ciemne lagery, od słodkich wywodzących się z Czech tmavych, przez łagodne Munich Dunkel, aż do palonych Schwarzbierów.
A. Munich Dunkel
B. Schwarzbier
C. Tmave
31. Koźlak (>16º Plato)
Koźlaki, we wszystkich swoich odsłonach za wyjątkiem wersji wędzonej. W tej kategorii znajdują się też koźlaki górnej fermentacji zwane koźlakami holenderskimi.
A. Koźlak Tradycyjny (16-18º Plato)
B. Maibock (16-18º Plato)
C. Doppelbock (>18º Plato)
D. Koźlak Jesienny (Holenderski)
E. Eisbock
32. Sour Ale
„Sour is new hoppy”. W tej kategorii grupujemy wszystkie piwa kwaśne, zarówno te pochodzenia niemieckiego, jak i belgijskiego.
A. Berliner Weisse
B. Gose
C. Berliner Weisse/Gose z owocami lub warzywami
D. Belgian Sour Ale
E. Belgian Sour Ale z owocami lub warzywami
F. Sour Ale Barrel Aged
33. Brett Ale
Piwo z dzikimi drożdżami Brettanomyces. Zarówno te, które powstały w 100% przy udziale Brettów, te które powstały jako mieszanka Brettanomyces i Saccharomyces, jak i te które powstały przy udziale bakterii Lactobacillus. Najważniejsze jest oddanie charakteru dzikich drożdży.
A. Brett Ale
B. Brett IPA
C. Lacto Brett
34. Piwo dymione
Piwa dymione, inaczej zwane też wędzonymi stają się polską specjalnością. Dlatego też przygotowaliśmy osobą kategorię dla tych piw. Uwaga: dymione portery i stouty górnej fermentacji należy zgłaszać w kategorii Smoked Stout/Porter, dymione portery bałtyckie w kategorii Porter Bałtycki.
A. Dymiony Jasny Lager/Ale
B. Rauchbier
C. Rauchbock (>16º Plato)
D. Lichetenheiner
E. Inne piwa wędzone
35. Piwo z owocami
Piwa z dodatkiem owoców za wyjątkiem piw kwaśnych z owocami. Mamy tu więc piwa z owocami, pulpą owocową, sokiem, a także hybrydy piwa i wina (Grape Ale) oraz piwa i cydru (Graff).
A. Fruit Ale
B. Fruit IPA
C. Grape Ale
D. Graff
36. Piwo z miodem
Piwa miodowe, w pewnym momencie były polską specjalnością. Nawet dziś wiele z browarów restauracyjnych ma je w swojej ofercie. UWAGA: miody pitne należy zgłaszać w kategorii Miód pitny.
A. Braggot
B. Piwo z miodem
37. Piwo z warzywami
Oczywiście w pierwszej kolejności dynia, jako składnik pumpkin ale. Jednak kreatywność piwowarów nie zna granic. Jakimi dodatkami zaskoczą nas browary w tym roku?
A. Pumpkin Ale
B. Piwo z warzywami
38. Piwo z dodatkami
Po co dodawać do piwa coś oprócz: wody, słodu, chmielu i drożdży? Bo można. Nie jesteśmy skrępowani przepisami Reinheitsgebot, korzystajmy z tego. W tej kategorii nie powinny być wystawiane portery lub stouty z dodatkami. Również jeśli Wasze piwo jest przede wszystkim IPA, a dodatek herbaty jest jedynie elementem kompozycji, raczej powinno trafić do którejś z kategorii z IPA w nazwie.
A. Piwo z chili
B. Piwo z herbatą
C. Piwo z kawą (oprócz Coffee Stout/Porter)
D. Xmas Ale
E. Piwo z przyprawami
F. Piwo z orzechami
G. Piwo z ziołami
H. Piwo z innymi dodatkami
39. Wood & Barrel Aged Beer
Wszystkie piwa leżakowane w drewnie lub z drewnem, których nie można przypisać do innych kategorii.
A. Wood & Barrel Aged Beer
40. Piwne specjalności
Wiemy, że kreatywności piwowarów nie da się zamknąć w kilkudziesięciu kategoriach, jeśli więc Wasze piwo nie pasuje do żadnej z wcześniejszych kategorii zawsze możecie je zgłosić w tej. Organizatorzy zastrzegają sobie, podobnie jak w innych kategoriach, ale w szczególności w tej, możliwość przesunięcia piwa do innej kategorii. W tej kategorii należy też zgłaszać piwa wymrażane (za wyjątkiem Eisbocków) oraz Jopejskie.
A. Jopejskie
B. Piwa wymrażane
C. Piwa specjalne gdzie indziej niesklasyfikowane
41. Cydr
Rzemieślnicze cydry potrafią być równie interesujące jak piwa, dlatego wprowadzamy dodatkową kategorię tylko im poświęconą.
A. Cydr klasyczny
B. Cydr chmielony
C. Cydr dziki
D. Perry
42. Miód pitny
Polska oprócz piwa słynęła zawsze miodami. Rzemieślnicze miodosytnie zapraszamy do zgłaszania swoich wyrobów w tej kategorii.
A. Miód pitny wytrawny
B. Miód pitny słodki
C. Miód pitny musujący
D. Miód pitny z dodatkami
Źródło: kraftroku.pl