Dziś, w związku z tym, że na Facebooku przekroczyliśmy 50 lajków, po raz pierwszy na moim blogu postanowiłem odejść od polskiego craftu i zrecenzować piwo z zagranicy, z angielskiego browaru, który wg Wikipedii produkuje 30 000 hektolitrów piwa rocznie. Piwem tym jest Saint Petersburg z Browaru Thornbridge, określany na etykiecie przez producenta jako “imperial russial stout”, choć od razu rzuca się także niska jak na ten styl zawartość alkoholu – 7,4%. Zatem jest to najpewniej piwo o ekstrakcie wynoszącym 18 stopni Plato. Jest to więc wartość bardziej odpowiadająca stylowi foreign extra stout, niż russian imperial stout. Na stronie browaru można wyczytać, że do produkcji tego piwa użyto następująch odmian chmielu: Galena, Perle i Hallertau Magnum. Sugeruje to więc, że w piwie można się spodziewać wyraźnych nut chmielowych, z wyraźną goryczką za sprawą chmielu Magnum.
Kraj: Wielka Brytania
Styl: russian imperial stout
Ekstrakt: 18%
Alk. obj.: 7,4%
IBU: b/d
Data przydatności: 05.10.2017 r.
Kolor: Ciemnobrązowe, w snifterze nieprzejrzyste, w węższym szkle ciemno brązowe.
Piana: Piana średnio obfita, jasnobrązowa, dość szybko się redukuje do cienkiego kożuszka.
Zapach: Czekoladowy, kawowy, z nutką ziołowo-trawiastą, z delikatnym niuansem cytrusowym. Po ogrzaniu w aromacie zaczyna wychodzić alkohol.
Smak: Czekoladowy (gorzka czekolada) z dodatkiem kawy, z wyraźną nutą chmielową. Goryczka palono-chmielowa, bardzo dobrze zaznaczona. Po ogrzaniu dochodzi do głosu do chodzi alkoholowość i goryczka alkoholowa. Piwo jest mało treściwe jak na ten styl (choć obiektywnie patrząc treściwości piwu nie brakuje), bardziej nadawałby się do kategorii Foreign Extra Stout
Wysycenie: odpowiednie.
Niestety sprawdziły się wątpliwości związane z niskim ekstraktem tego piwa. Piwo ma przez do daleko do najlepszych RIS-ów, z tych które dotąd piłem. Spokojnie można było określić to piwo Foreign Extra Stoutem i piwo w tym stylu mogłoby spokojnie odnieść sukces. Jest to podobny przypadek do kilku ostatnio wypuszczonych w Polsce piw w stylu russian imperial stout, wiele osób również narzekało na ich niski ekstrakt. Do plusów tego piwa niewątpliwie zaliczyć należy wyraźne nachmielenie, które skontrowało wyraźnie czekoladę pochodzącą z zasypu. Piwo mi smakowało, jednak jak na RIS-a, zdecydowanie brakowało w nim tego czegoś.
Cena: 13,01 zł za 0,5 l w internetowym sklepie specjalistycznym.