Altbier to jeden z tych niemieckich stylów piwa, które są ściśle związane z konkretną lokalizacją. Jednocześnie to jeden z tych historycznych górno-fermentacyjnych gatunków, które w Niemczech przetrwały lagerową rewolucję. Wszak nieprzypadkową nazwę „altbier” tłumaczy się na język polski jako „stare piwo”. Dziś zajmę się jedną z ikon tego stylu – piwem Hövels Original, które jest produkowane przez HÖVELS Hausbrauerei.
Tradycyjnym miejscem powstawania altbierów jest Düsseldorf oraz – szerzej – Północna Westfalia. I tak, HÖVELS Hausbrauerei mieści się w samym centrum Dortmundu. Co ciekawe, jest to niewielki browar z warzelnią o wybiciu jedynie 20 hektolitrów (według danych z 2004 r. dostępnych w Wikipedii). Powstaje tam ciemne piwo górnej fermentacji, które jest dostępne nie tylko w miejscowym brewpubie, ale również poza granicami Niemiec. Oprócz niego warzone są tam też piwa sezonowe, dostępne wyłącznie na miejscu.
Według browaru Hövels Original wciąż jest produkowany według oryginalnej receptury z 1893 r., która oparta jest na czterech rodzajów słodu (w tym oprócz jęczmiennego, również pszeniczny). Co ciekawe, HÖVELS Hausbrauerei nie nazywa swojego piwa altbierem, tylko stwierdza, że jest on osobną kategorią.
Hövels Original jest rozlewany do charakterystycznych butelek z grubego, zielonego szkła, zamykane tzw. zamknięciem pałąkowym. Jest to nawiązanie do opakowania zaprojektowanego jeszcze w XIX wieku. Na etykiecie nie znajdziemy niestety zbyt wielu informacji na temat piwa – jedynie mało szczegółowy skład oraz kilka marketingowych słów.
Piwo pasteryzowane
Data przydatności do spożycia: 12.2022
Barwa: Miedziane, klarowne.
Piana: Beżowa, ładna, drobna i gęsta. Zostawia ładny lejsing.
Aromat: Bardzo ładny, słodowy, opiekany, tostowy, ciasteczkowy, biszkoptowy.
Smak: Słodowe, karmelowo-melanoidynowe. Dominują akcenty opiekane, tostowe, biszkoptowe. W tle pojawiają się nuty czerwonych owoców oraz chmielowa ziołowość. Finisz wyraźnie goryczkowy.
Wysycenie: Umiarkowane.
Świetne piwo. Uwielbiam sięgać po Hövelsa Original – robiłem to już wielokrotnie i aż dziw, że recenzja tego napitku pojawia się na portalu dopiero dzisiaj. Ciężko się tu przyczepić do czegokolwiek – widać, że smak i aromat zostały zaprojektowane w przemyślany sposób, a produkt wykonany bardzo starannie. Spokojnie zaliczam to piwa do grona ciekawszych tradycyjnych niemieckich trunków. Moim zdaniem, każdy beer geek powinien sięgnąć po Hövelsa.
Cena: około 10 zł za 0,5-litrową butelkę